Měření vlhkosti je metoda pro stanovení obsahu vody v různých materiálech, jako je dřevo, beton nebo další stavební materiály. Používají se různé měřicí přístroje jako kapacitní vlhkoměry nebo odporové vlhkoměry. Přesné měření vlhkosti je rozhodující pro rekonstrukci, skladování a zajištění kvality díla.
Jak funguje měření vlhkosti?
Během měření vlhkosti je konstrukce budovy zkoumána na vlhkost, aby bylo možné odhalit strukturální poškození nebo vady, identifikovat nezbytná opatření pro obnovu a předejít vážnějším následkům. Dvě nejběžnější metody měření jsou odporová metoda a kapacitní měření vlhkosti.
Existují dva hlavní typy vlhkoměrů: hrotové a nedestruktivní. Hrotové vlhkoměry využívají hroty, které se zapichují do materiálu, aby změřily jeho vlhkost. Tento typ je velmi přesný, ale může způsobit drobné poškození materiálu. Nedestruktivní vlhkoměry naopak měří vlhkost bez nutnosti narušení povrchu materiálu.
Odporová metoda - hrotové vlhkoměry
Zařízení na měření odporu je vybaveno dvěma elektrodami, které se vkládají do materiálu pro měření elektrického odporu. Protože voda vede elektřinu, čím je stěna vlhčí, tím je odpor nižší. Tato metoda měření je vhodná pro omítku, omítku, potěr nebo dřevo. Nevýhodou je, že pro elektrody jsou dvě malá místa vpichu a měří se pouze povrchová vlhkost. Jako příklady odporového vlhkoměru můžeme uvést vlhkoměr FHM 20 od firmy GeoFennel nebo vlhkoměr Testo 606-1 od firmy Testo.
Kapacitní měření vlhkosti - nedestruktivní vlhkoměry
U vlhkoměru s kapacitní sondou (různých tvarů, např. kulička ale i jiné) vzniká mezi sondou a materiálem stěny dielektrické pole. Výsledná elektrická akumulační kapacita se označuje jako kapacita.
S rostoucí vlhkostí se zvyšuje kapacita a je tedy indikátorem vlhkosti stěny. Permitivita se však liší v závislosti na stavebním materiálu. Naměřené hodnoty pro vápennou omítku nebo cementovou omítku je proto nutné odpovídajícím způsobem odlišit.
Smysluplné referenční hodnoty lze měřit měřením na suchém místě se stejným stavebním materiálem. Kapacitní měření vlhkosti je „nedestruktivní“ metoda měření, protože nejsou nutné žádné proražení. Je vhodný na dřevo a všechny minerální stavební materiály. Další výhodou kapacitního měření vlhkosti ve stěnách nebo zdivu je, že vlhkost lze měřit až do hloubky 4 - 5 centimetrů. Jako příklady kapacitního vlhkoměru můžeme uvést vlhkoměr FFM 100 od firmy GeoFennel nebo vlhkoměr Testo 616 od firmy Testo.
Kdy je měření vlhkosti užitečné a nutné?
Jakmile je vlhkost v místnosti trvale nad 60 procenty, i když pravidelně větráte, má smysl měřit vlhkost ve zdech. Vlhkost můžete zkontrolovat vlhkoměrem. Další indicie vnímáte svými smysly. Vlhké zdi, oprýskaná omítka, skvrny od vody nebo zatuchlý zápach mohou být impulsem k bližšímu pohledu na zdivo.
Jak se provádí měření vlhkosti ve zdivu?
Soukromí uživatelé, kteří si na měření vlhkosti nechtějí najímat profesionály, by si měli pořídit vlhkoměr. Rozumná zařízení jsou k dispozici od 20 eur. Ujistěte se však, že vlhkoměr je vhodný pro stavební materiál vašeho zdiva. Vlhkoměr dřeva není vhodný pro betonovou zeď.
Jak hluboko může měřit vlhkoměr?
To záleží na metodě měření. Zařízení s měřicími hroty vypočítá odpor na stěně nebo lehce v ní (kam až jde zapichovací sonda zatlačit) a proto udává pouze stupeň vlhkosti na povrchu či blízko něho. Kapacitní měřicí přístroje naopak měří propustnost materiálu pro elektrická pole a dokážou tak naměřit 4 až 5 centimetrů do stěny nebo podlahy.