Použití vlhkoměrů ve stavebnictví

Použití vlhkoměrů ve stavebnictví

Měření vlhkosti je metoda pro stanovení obsahu vody v různých materiálech, jako je dřevo, beton nebo další stavební materiály. Používají se různé měřicí přístroje jako kapacitní vlhkoměry nebo odporové vlhkoměry. Přesné měření vlhkosti je rozhodující pro rekonstrukci, skladování a zajištění kvality díla.

Jak funguje měření vlhkosti?

Během měření vlhkosti je konstrukce budovy zkoumána na vlhkost, aby bylo možné odhalit strukturální poškození nebo vady, identifikovat nezbytná opatření pro obnovu a předejít vážnějším následkům. Dvě nejběžnější metody měření jsou odporová metoda a kapacitní měření vlhkosti.

Existují dva hlavní typy vlhkoměrů: hrotové a nedestruktivní. Hrotové vlhkoměry využívají hroty, které se zapichují do materiálu, aby změřily jeho vlhkost. Tento typ je velmi přesný, ale může způsobit drobné poškození materiálu. Nedestruktivní vlhkoměry naopak měří vlhkost bez nutnosti narušení povrchu materiálu.

Odporová metoda - hrotové vlhkoměry

Zařízení na měření odporu je vybaveno dvěma elektrodami, které se vkládají do materiálu pro měření elektrického odporu. Protože voda vede elektřinu, čím je stěna vlhčí, tím je odpor nižší. Tato metoda měření je vhodná pro omítku, omítku, potěr nebo dřevo. Nevýhodou je, že pro elektrody jsou dvě malá místa vpichu a měří se pouze povrchová vlhkost. Jako příklady odporového vlhkoměru můžeme uvést vlhkoměr FHM 20 od firmy GeoFennel nebo vlhkoměr Testo 606-1 od firmy Testo.

Kapacitní měření vlhkosti - nedestruktivní vlhkoměry

U vlhkoměru s kapacitní sondou (různých tvarů, např. kulička ale i jiné) vzniká mezi sondou a materiálem stěny dielektrické pole. Výsledná elektrická akumulační kapacita se označuje jako kapacita.

S rostoucí vlhkostí se zvyšuje kapacita a je tedy indikátorem vlhkosti stěny. Permitivita se však liší v závislosti na stavebním materiálu. Naměřené hodnoty pro vápennou omítku nebo cementovou omítku je proto nutné odpovídajícím způsobem odlišit.

Smysluplné referenční hodnoty lze měřit měřením na suchém místě se stejným stavebním materiálem. Kapacitní měření vlhkosti je „nedestruktivní“ metoda měření, protože nejsou nutné žádné proražení. Je vhodný na dřevo a všechny minerální stavební materiály. Další výhodou kapacitního měření vlhkosti ve stěnách nebo zdivu je, že vlhkost lze měřit až do hloubky 4 - 5 centimetrů. Jako příklady kapacitního vlhkoměru můžeme uvést vlhkoměr FFM 100 od firmy GeoFennel nebo vlhkoměr Testo 616 od firmy Testo.

Kdy je měření vlhkosti užitečné a nutné?

Jakmile je vlhkost v místnosti trvale nad 60 procenty, i když pravidelně větráte, má smysl měřit vlhkost ve zdech. Vlhkost můžete zkontrolovat vlhkoměrem. Další indicie vnímáte svými smysly. Vlhké zdi, oprýskaná omítka, skvrny od vody nebo zatuchlý zápach mohou být impulsem k bližšímu pohledu na zdivo.

Jak se provádí měření vlhkosti ve zdivu?

Soukromí uživatelé, kteří si na měření vlhkosti nechtějí najímat profesionály, by si měli pořídit vlhkoměr. Rozumná zařízení jsou k dispozici od 20 eur. Ujistěte se však, že vlhkoměr je vhodný pro stavební materiál vašeho zdiva. Vlhkoměr dřeva není vhodný pro betonovou zeď.

Jak hluboko může měřit vlhkoměr?

To záleží na metodě měření. Zařízení s měřicími hroty vypočítá odpor na stěně nebo lehce v ní (kam až jde zapichovací sonda zatlačit) a proto udává pouze stupeň vlhkosti na povrchu či blízko něho. Kapacitní měřicí přístroje naopak měří propustnost materiálu pro elektrická pole a dokážou tak naměřit 4 až 5 centimetrů do stěny nebo podlahy.

Použití vlhkoměrů ve stavebnictví Použití vlhkoměrů ve stavebnictví Použití vlhkoměrů ve stavebnictví Použití vlhkoměrů ve stavebnictví
2025-03-12 09:15:43

Přejít na všechny články

Další články

GeoFennel FR-DIST 30 je dálkoměr kombinovaný s přijímačem pro rotační lasery s červeným i zeleným paprskem

Realizaci nové stavby nebo rekonstrukci objektů může posunout i moderní vybavení. Kvalitní zařízení efektivně kombinuje základní funkce s pokročilými možnostmi. Příkladem je inovativní přijímač paprsku s integrovaným dálkoměrem. Dovoluje začlenit do vaší práce rotační lasery a díky funkci AUTO-DIST …

Nové přijímače laserového paprsku FR pro rotační lasery

Dnes bychom vám rádi představili novou řadu přijímačů laserového paprsku pro rotační lasery oblíbené německé značky Geo-Fennel. Jedná se o přijímače FR 50, FR 60-MM a FR 80-MM. Na první pohled vypadají všechny tři nové přijímače stejně. Liší se pouze velikostí okénka přijímajícího laserový paprsek …

Měřicí přístroje pro stavební firmy

Moderní stavební firmy musí sdružovat mnoho řemesel. Pro perfektní realizaci rodinného domu, obchodního celku nebo provozovny je třeba vycházet již od začátku z přesných měření. Kvalitní technické zázemí vám umožní nejen přesně splnit očekávání vašeho zákazníka, ale také lépe plánovat spotřebu mater…

Křížový profík Geo1X-360 Green

Dnes Vám nabízíme bližší seznámení s horkou novinkou, liniovým laserem Geo1X-360 Green od renomovaného výrobce GeoFennel ze SRN, který nabízí v dnešní době tolik oblíbený zelený paprsek s přesností +/-3mm na 10m a dosahem 15m (s přijímačem laserového paprsku FR 55 nebo FR 75-MM až 40m). Obsah dodáv…

Porovnání tříliniových křížových laserů - BOSCH, DeWALT nebo GeoFENNEL?

Tento typ křížových laserů vyžaduje - z pohledu obsluhy – přesnost při práci. Zobrazují linie v 360stupňovém systému a vytvářejí je kolem své pozice v každé rovině (vodorovná a 2 svislé na sebe kolmé). Stěna, nábytek nebo budova, vše co stojí v cestě laserovému paprsku, je jím označeno, což pomáhá d…

Křížové lasery využijete především v interiéru

Řada dokončovacích prací závisí na dobrém odhadu řemeslníka. Obkladačské práce, montáže podlah, zárubní, oken, ale i instalace podhledů se však dá řešit lépe – s vysokou přesností a v profesionálním zpracování. Zdánlivě jednoduchý křížový laser vám pomůže zvýšit úroveň a zrychlit postup prací. Příst…

Přístroje pro řízení zemních strojů

Při stavebních úpravách a práci s velkými stavebními zdroji můžete využít mimořádně efektivní zařízení. Přístroje pro řízení zemních strojů zvýší efektivitu práce a pomůžou vám získat plnou kontrolu nad vykonávanou činností. Zařízení představuje široké spektrum využití, spojuje snadnou instalaci s o…

Nivelační přístroje

Nivelační přístroje jsou důležitou pomůckou, která vytyčí přesné vodorovné roviny. Při zakládání staveb rychle a s naprostou přesností určují vymezené hodnoty pro vyrovnání povrchu, vytváří pevnou základnu pro realizovanou pokládku materiálu i výstavbu stěn. Využití nachází ve stavebnictví, ale i př…

Servis, seřízení a kalibrace

Zajišťujeme servisní a kalibrační služby geodetických a stavebních přístrojů.