Co je dobré vědět o stativech?

Co je dobré vědět o stativech?

Stabilita stativů

Dopad stativů na přesnost výsledků měření je často podceňován. Míru přesnosti a preciznosti lze dosáhnout pouze kombinací vysoce kvalitních stativů a vysoce přesných nástrojů.

Dřevo nebo hliník?

Nejpřesnějších výsledků měření lze dosáhnout pomocí dřevěného stativu. Ve srovnání s hliníkovými stativy mají dřevěné stativy lepší tlumicí vlastnosti a jsou méně ovlivněny teplotními změnami.

U těžkých dřevěných stativů používá Nedo pouze jasan, obzvláště odolné dřevo s vynikajícími materiálovými vlastnostmi.

Geodeti upřednostňují použití dřevěných stativů kvůli vynikajícím materiálovým vlastnostem, zatímco hliníkové stativy se většinou používají na stavbách, protože jsou lehké a extrémně odolné.

Podrobnosti, na kterých záleží

Mosazné čepy závěsu jsou velmi robustní a bez problémů vydrží zatížení v okolí. Stativy Nedo jsou vybaveny výhradně mosaznými čepy závěsů.

Levnější značky stativů jsou obvykle vybaveny hmoždinkami z hliníkového tlakového odlitku nebo plastu, které se zlomí i při malém namáhání.

Rychloupínací páky na stativech Nestle jsou vyrobeny z vysoce kvalitního plastového nebo hliníkového tlakového odlitku, přičemž Nedo má vybrané materiály, které jsou extrémně odolné a nerozbitné.

Levnější značky stativů se často vyrábějí z materiálů, které mohou vypadat stejně, ale mají horší kvalitu a snadno se lámou.

Háčky pro olovnice na všech stativech Nedo lze posunout do strany, aby bylo možné provádět práci s optickou nebo laserovou olovnicí.

Připojovací šrouby

Stativy jsou vybaveny zajišťovacím šroubem se závitem 5/8 ". Závity na všech nástrojích a stativech jsou standardizovány na tento rozměr.

Stativy se zvedací hlavou

Stativy se zvedací hlavou umožňují snadné nastavení výšek. Jejich výhody jsou jasně vidět zejména při práci na vybavení interiérů, při značkách do 1 metru nebo při konstrukcích stropů.

Stativy se zvedací hlavou s nepřímým převodem

Pokud je stativ vybaven nepřímým pohonem klikou, ovlivňuje pohon klikou výškově nastavitelný ozubený sloup pomocí integrovaného šikmého převodu. To umožňuje požadovanou výšku nastavit s velkou přesností. Je to snadné řešení zejména pro vysoce výkonné rotující lasery.

U stativů vybavených přímým pohonem kliky ovlivňuje klika výškově nastavitelný ozubený sloupek přímo. Jde o cenově výhodné řešení vhodné pro všechny rotující lasery.


Teleskopické stativy

Teleskopické stativy lze použít ve stejných aplikacích jako stativy se zvedací hlavou.
Avšak místo klikového převodu jsou tyto stativy vybaveny teleskopickým sloupkem, který lze umístit ručně v požadované výšce. Je to levná alternativa pro lehké křížové lasery.

Dvojitý teleskop

Mnoho ze stativů značky Nedo nebo Nestle se zvedací hlavou má dvojitou teleskopickou část, která umožňuje velký rozsah činnosti, čímž se zbavuje nepříjemného úkolu, kdy je třeba přišroubovat prodlužovací díl na sloupek stativu.

2020-10-23 08:52:03

Přejít na všechny články

Další články

Měřící kolečka - kdy a jak je využijeme

Jednoduché zařízení je uzpůsobené pro rychlé a přesné měření v terénu. Je praktickou pomůckou zejména pro měření základu stavby, velikosti pozemku, pomáhá přesně stanovit spotřebu materiálu při řešení oplocení, plochy silnice nebo příjezdových cest. Pohotově zajistí přesný odečet měřených hodnot i z…

Úhloměry a sklonoměry

V řadě oborů jsou důležité i relativně jednoduché pomůcky. Měřící technika hraje zásadní roli v přesném dodržení stanovených velikostí i úhlů. Při vytyčování stavby nebo kladení materiálu vám úhloměry pomůžou zajistit perfektní návaznost jednotlivých dílů nebo spojů. Předejdou pozdějším složitým opr…

Stále oblíbenější zelený křížový laser Geo6X Green

Mezi stavaři se stále větší oblibě těší křížové lasery se zeleným paprskem. Důvod je jasný. Mnohem lépe viditelný zelený laserový paprsek který zároveň méně unavuje vaše oči při práci. Mezi tyto křížové lasery patří i model Geo6X Green, se kterým vás dnes blíže seznámíme. Geo6X Green vychází z oblí…

Křížové lasery využijete především v interiéru

Řada dokončovacích prací závisí na dobrém odhadu řemeslníka. Obkladačské práce, montáže podlah, zárubní, oken, ale i instalace podhledů se však dá řešit lépe – s vysokou přesností a v profesionálním zpracování. Zdánlivě jednoduchý křížový laser vám pomůže zvýšit úroveň a zrychlit postup prací. Příst…

Nedo LINUS HV

Uvádíme na náš trh zcela nový typ liniového laseru určeného k práci venku. Nedo LINUS HV je plně automatický stavební laser, který je primárně určený pro nivelaci s přesností +/-1mm / 10m, vytyčování a značení pravých úhlů zejména v exterieru, ale i pro dokončovací práce v interieru. Výrobce nabízí …

Jaký stavební laser si vybrat pro svoji práci

Moderní technologie nabízejí vyspělé přístroje pro přesné měření i ve velmi náročných podmínkách. Přesné nastavení pak samozřejmě pozitivně ovlivní výsledek práce, mají vliv na lepší plánování spotřeby materiálu, jeho dodávky, ale také vedou k profesionálnějšímu zpracování zakázky. Vytyčení rovin …

Nivelační sady

Při realizaci nové stavby, ale i rekonstrukci, jsou přesné údaje naprosto zásadní. Pomáhají vytyčit plochu a udržet dokonalé roviny. Měření v terénu znesnadňuje špatný podklad. Velké vzdálenosti i členitost je však možné dobře zvládnout kvalitním vybavením. Nivelační sady v kompletu přístroje, stati…

Laserový měřič vzdálenosti s dotykovou obrazovkou

Plánování stavby nebo rekonstrukce, výpočet spotřeby materiálu, instalace nábytku nebo dekoračních prvků a další a další činnosti jsou navázány na přesné měření. Stavební řemeslné práce se můžou opřít o profesionální zkušenost. S přesností a pečlivostí však postoupí o několik tříd výš. Měřením se vy…

Servis, seřízení a kalibrace

Zajišťujeme servisní a kalibrační služby geodetických a stavebních přístrojů.