Co je dobré vědět o stativech?

Co je dobré vědět o stativech?

Stabilita stativů

Dopad stativů na přesnost výsledků měření je často podceňován. Míru přesnosti a preciznosti lze dosáhnout pouze kombinací vysoce kvalitních stativů a vysoce přesných nástrojů.

Dřevo nebo hliník?

Nejpřesnějších výsledků měření lze dosáhnout pomocí dřevěného stativu. Ve srovnání s hliníkovými stativy mají dřevěné stativy lepší tlumicí vlastnosti a jsou méně ovlivněny teplotními změnami.

U těžkých dřevěných stativů používá Nedo pouze jasan, obzvláště odolné dřevo s vynikajícími materiálovými vlastnostmi.

Geodeti upřednostňují použití dřevěných stativů kvůli vynikajícím materiálovým vlastnostem, zatímco hliníkové stativy se většinou používají na stavbách, protože jsou lehké a extrémně odolné.

Podrobnosti, na kterých záleží

Mosazné čepy závěsu jsou velmi robustní a bez problémů vydrží zatížení v okolí. Stativy Nedo jsou vybaveny výhradně mosaznými čepy závěsů.

Levnější značky stativů jsou obvykle vybaveny hmoždinkami z hliníkového tlakového odlitku nebo plastu, které se zlomí i při malém namáhání.

Rychloupínací páky na stativech Nestle jsou vyrobeny z vysoce kvalitního plastového nebo hliníkového tlakového odlitku, přičemž Nedo má vybrané materiály, které jsou extrémně odolné a nerozbitné.

Levnější značky stativů se často vyrábějí z materiálů, které mohou vypadat stejně, ale mají horší kvalitu a snadno se lámou.

Háčky pro olovnice na všech stativech Nedo lze posunout do strany, aby bylo možné provádět práci s optickou nebo laserovou olovnicí.

Připojovací šrouby

Stativy jsou vybaveny zajišťovacím šroubem se závitem 5/8 ". Závity na všech nástrojích a stativech jsou standardizovány na tento rozměr.

Stativy se zvedací hlavou

Stativy se zvedací hlavou umožňují snadné nastavení výšek. Jejich výhody jsou jasně vidět zejména při práci na vybavení interiérů, při značkách do 1 metru nebo při konstrukcích stropů.

Stativy se zvedací hlavou s nepřímým převodem

Pokud je stativ vybaven nepřímým pohonem klikou, ovlivňuje pohon klikou výškově nastavitelný ozubený sloup pomocí integrovaného šikmého převodu. To umožňuje požadovanou výšku nastavit s velkou přesností. Je to snadné řešení zejména pro vysoce výkonné rotující lasery.

U stativů vybavených přímým pohonem kliky ovlivňuje klika výškově nastavitelný ozubený sloupek přímo. Jde o cenově výhodné řešení vhodné pro všechny rotující lasery.


Teleskopické stativy

Teleskopické stativy lze použít ve stejných aplikacích jako stativy se zvedací hlavou.
Avšak místo klikového převodu jsou tyto stativy vybaveny teleskopickým sloupkem, který lze umístit ručně v požadované výšce. Je to levná alternativa pro lehké křížové lasery.

Dvojitý teleskop

Mnoho ze stativů značky Nedo nebo Nestle se zvedací hlavou má dvojitou teleskopickou část, která umožňuje velký rozsah činnosti, čímž se zbavuje nepříjemného úkolu, kdy je třeba přišroubovat prodlužovací díl na sloupek stativu.

2020-10-23 08:52:03

Přejít na všechny články

Další články

Potrubní lasery

Budování liniových staveb představuje široké spektrum stavebních úprav od realizace betonového koryta, obrubníků, vedení chodníku nebo příjezdových cest. Na budoucí podobě a pevnosti stavby se podílí nejen kvalitní materiál, ale také pečlivost a dokonalost provedení. Ještě důležitější zachování přes…

Obkladači všech zemí, spojte se s Geo6-XR GREEN, neproděláte.

Dnes si představíme liniový laser Geo6-XR GREEN se zeleným paprskem, který hned zaujme svojí specifickou konstrukcí cílenou především na podlaháře a obkladače. Lze ho však samozřejmě použít i v jiných oborech stavebnictví. Obsah dodávky Přístroj je dodáván v pevném plastovém oranžovém transportním…

Laserové dálkoměry LEICA

Při měření délek i úhlů v interiéru nemusíte používat pásmo ani potřebné údaje složitě vypočítávat. Ruční laserové dálkoměry nabízí rychlé a naprosto přesné měření i v komplikovaném členitém půdorysu. Moderní systémy navíc přenesou zjištěná data k dalšímu zpracování do počítače, nabízí automatické v…

GeoFennel FR-DIST 30 je dálkoměr kombinovaný s přijímačem pro rotační lasery s červeným i zeleným paprskem

Realizaci nové stavby nebo rekonstrukci objektů může posunout i moderní vybavení. Kvalitní zařízení efektivně kombinuje základní funkce s pokročilými možnostmi. Příkladem je inovativní přijímač paprsku s integrovaným dálkoměrem. Dovoluje začlenit do vaší práce rotační lasery a díky funkci AUTO-DIST …

Nivelační přístroje

Nivelační přístroje jsou důležitou pomůckou, která vytyčí přesné vodorovné roviny. Při zakládání staveb rychle a s naprostou přesností určují vymezené hodnoty pro vyrovnání povrchu, vytváří pevnou základnu pro realizovanou pokládku materiálu i výstavbu stěn. Využití nachází ve stavebnictví, ale i př…

Dálkoměr a svinovací metr? Ano. Přichází GeoTape20.

V naší nabídce se objevil zajímavý výrobek, který Vám dnes představíme. Jde o zajímavou kombinaci laserového dálkoměru a svinovacího metru s názvem GeoTape20. Jak již název napovídá, dálkoměr má dosah 20m. Co ale z názvu nezjistíte, je přesnost dálkoměru +/- 2mm a délka svinovacího metru 5m. Obsah …

Nivelační sady

Při realizaci nové stavby, ale i rekonstrukci, jsou přesné údaje naprosto zásadní. Pomáhají vytyčit plochu a udržet dokonalé roviny. Měření v terénu znesnadňuje špatný podklad. Velké vzdálenosti i členitost je však možné dobře zvládnout kvalitním vybavením. Nivelační sady v kompletu přístroje, stati…

Stativy

Stativy jsou pevným základem, který pomůže správnou fixací měřícího zařízení zlepšit podmínky pro měření nebo kontrolu v terénu i na stavbě. Stativy nabízejí robustní konstrukci a vysokou stabilitu. Ve velkém rozsahu přizpůsobení vyhoví pohotovému měření i složité práci v náročném prostředí. Širokým…

Servis, seřízení a kalibrace

Zajišťujeme servisní a kalibrační služby geodetických a stavebních přístrojů.