Co je dobré vědět o stativech?

Co je dobré vědět o stativech?

Stabilita stativů

Dopad stativů na přesnost výsledků měření je často podceňován. Míru přesnosti a preciznosti lze dosáhnout pouze kombinací vysoce kvalitních stativů a vysoce přesných nástrojů.

Dřevo nebo hliník?

Nejpřesnějších výsledků měření lze dosáhnout pomocí dřevěného stativu. Ve srovnání s hliníkovými stativy mají dřevěné stativy lepší tlumicí vlastnosti a jsou méně ovlivněny teplotními změnami.

U těžkých dřevěných stativů používá Nedo pouze jasan, obzvláště odolné dřevo s vynikajícími materiálovými vlastnostmi.

Geodeti upřednostňují použití dřevěných stativů kvůli vynikajícím materiálovým vlastnostem, zatímco hliníkové stativy se většinou používají na stavbách, protože jsou lehké a extrémně odolné.

Podrobnosti, na kterých záleží

Mosazné čepy závěsu jsou velmi robustní a bez problémů vydrží zatížení v okolí. Stativy Nedo jsou vybaveny výhradně mosaznými čepy závěsů.

Levnější značky stativů jsou obvykle vybaveny hmoždinkami z hliníkového tlakového odlitku nebo plastu, které se zlomí i při malém namáhání.

Rychloupínací páky na stativech Nestle jsou vyrobeny z vysoce kvalitního plastového nebo hliníkového tlakového odlitku, přičemž Nedo má vybrané materiály, které jsou extrémně odolné a nerozbitné.

Levnější značky stativů se často vyrábějí z materiálů, které mohou vypadat stejně, ale mají horší kvalitu a snadno se lámou.

Háčky pro olovnice na všech stativech Nedo lze posunout do strany, aby bylo možné provádět práci s optickou nebo laserovou olovnicí.

Připojovací šrouby

Stativy jsou vybaveny zajišťovacím šroubem se závitem 5/8 ". Závity na všech nástrojích a stativech jsou standardizovány na tento rozměr.

Stativy se zvedací hlavou

Stativy se zvedací hlavou umožňují snadné nastavení výšek. Jejich výhody jsou jasně vidět zejména při práci na vybavení interiérů, při značkách do 1 metru nebo při konstrukcích stropů.

Stativy se zvedací hlavou s nepřímým převodem

Pokud je stativ vybaven nepřímým pohonem klikou, ovlivňuje pohon klikou výškově nastavitelný ozubený sloup pomocí integrovaného šikmého převodu. To umožňuje požadovanou výšku nastavit s velkou přesností. Je to snadné řešení zejména pro vysoce výkonné rotující lasery.

U stativů vybavených přímým pohonem kliky ovlivňuje klika výškově nastavitelný ozubený sloupek přímo. Jde o cenově výhodné řešení vhodné pro všechny rotující lasery.


Teleskopické stativy

Teleskopické stativy lze použít ve stejných aplikacích jako stativy se zvedací hlavou.
Avšak místo klikového převodu jsou tyto stativy vybaveny teleskopickým sloupkem, který lze umístit ručně v požadované výšce. Je to levná alternativa pro lehké křížové lasery.

Dvojitý teleskop

Mnoho ze stativů značky Nedo nebo Nestle se zvedací hlavou má dvojitou teleskopickou část, která umožňuje velký rozsah činnosti, čímž se zbavuje nepříjemného úkolu, kdy je třeba přišroubovat prodlužovací díl na sloupek stativu.

2020-10-23 08:52:03

Přejít na všechny články

Další články

Nivelační latě

Nivelační latě představují jednoduchá zařízení, která však výrazně zefektivní práci zejména v přípravě podkladové vrstvy. Mechanismus dovoluje snadno, rychle a přesně nastavit požadovanou délku. Dobře čitelná stupnice usnadňuje odečet i nastavení hodnot. Základními materiály pro výrobu latí jsou pak…

Nivelační přístroje

Nivelační přístroje jsou důležitou pomůckou, která vytyčí přesné vodorovné roviny. Při zakládání staveb rychle a s naprostou přesností určují vymezené hodnoty pro vyrovnání povrchu, vytváří pevnou základnu pro realizovanou pokládku materiálu i výstavbu stěn. Využití nachází ve stavebnictví, ale i př…

Laserový dálkoměr změří vše na milimetry přesně

I velké rekonstrukce nebo stavby můžou provázet malá zařízení, která vám přinesou velký užitek. Zajistí lepší efektivitu práce, zrychlí přípravu projektu, provedou správným plánováním dodávky i spotřeby materiálu. Laserový dálkoměr patří mezi praktickou pomůcku mnoha oborů. Uplatnění najde i v běžn…

Dálkoměr a svinovací metr? Ano. Přichází GeoTape20.

V naší nabídce se objevil zajímavý výrobek, který Vám dnes představíme. Jde o zajímavou kombinaci laserového dálkoměru a svinovacího metru s názvem GeoTape20. Jak již název napovídá, dálkoměr má dosah 20m. Co ale z názvu nezjistíte, je přesnost dálkoměru +/- 2mm a délka svinovacího metru 5m. Obsah …

Laserové dálkoměry DISTOX3/X4

Laserové dálkoměry patří bezesporu mezi základní vybavení řady profesí. Novinkou v řadě X představuje výrobce nejdostupnější variantu na trhu, která plně využívá zabudovanou kameru a umožňuje navíc rozšíření pro měření 3D. Dálkoměry Leica jsou spolehlivé a odolné, bez omezení je využijete při prác…

Křížové lasery využijete především v interiéru

Řada dokončovacích prací závisí na dobrém odhadu řemeslníka. Obkladačské práce, montáže podlah, zárubní, oken, ale i instalace podhledů se však dá řešit lépe – s vysokou přesností a v profesionálním zpracování. Zdánlivě jednoduchý křížový laser vám pomůže zvýšit úroveň a zrychlit postup prací. Příst…

Nivelační sady

Při realizaci nové stavby, ale i rekonstrukci, jsou přesné údaje naprosto zásadní. Pomáhají vytyčit plochu a udržet dokonalé roviny. Měření v terénu znesnadňuje špatný podklad. Velké vzdálenosti i členitost je však možné dobře zvládnout kvalitním vybavením. Nivelační sady v kompletu přístroje, stati…

Co je dobré vědět o stativech?

Stabilita stativů Dopad stativů na přesnost výsledků měření je často podceňován. Míru přesnosti a preciznosti lze dosáhnout pouze kombinací vysoce kvalitních stativů a vysoce přesných nástrojů. Dřevo nebo hliník? Nejpřesnějších výsledků měření lze dosáhnout pomocí dřevěného stativu. Ve srovnání s…

Servis, seřízení a kalibrace

Zajišťujeme servisní a kalibrační služby geodetických a stavebních přístrojů.